Sevgilisini günde 100 kez arıyordu: Hastaneye yatırılan kadına şok teşhis


Çin’de adı Xiaoyu olan 18 yaşındaki bir kadın, erkek arkadaşına karşı takıntılı davranışlar sergiledikten sonra hastaneye kaldırıldı.

The South China Morning Post’a göre doktorlar onun sınırda kişilik bozukluğundan muzdarip olabileceğini belirtiyor.

Sunulan haberlere göre Xiaoyu’nun davranışları üniversitenin ilk yılında başladı. Bildirildiğine göre erkek arkadaşına aşırı derecede bağımlı hale geldi ve sürekli iletişim kurmak istiyor, onun nerede olduğuna dair güncellemeler göndermesini istiyordu.

Bu davranış ilişkide ciddi bir gerginliğe ve erkek arkadaşın kendini boğulmuş hissetmesine neden oldu.

Durum, Xiaoyu’nun erkek arkadaşını bir günde 100’den fazla kez arayıp cevap vermemesiyle daha da kötüleşti. Sabah gazetesinin haberine göre ağır üzüntü yaşayan kadın, evdeki eşyalara zarar vermeye başladı. Güvenliğinden endişe eden erkek arkadaşı polise başvurdu.

Memurlar tam da Xiaoyu’nun balkondan atlamakla tehdit ettiği sırada geldi. South China Morning Post’un haberine göre, hastaneye kaldırılan kişiye “sınırda kişilik bozukluğu” teşhisi konuldu.

Kendi başına tıbbi bir terim olmamasına rağmen “aşık beyin”, romantik ilişkilerde bu tür takıntılı davranışları tanımlamak için kullanılan bir kavram.

Xiaoyu’nun tedavi gördüğü hastanedeki doktor Dr. Du Na, borderline kişilik bozukluğunun bazen anksiyete, depresyon ve bipolar bozukluk gibi diğer durumlarla birlikte ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Dr Du ayrıca bu tür durumların sağlıksız çocukluk takıntılarıyla bağlantılı olabileceğini de öne sürdü. Du, “Mesajlarına hemen yanıt vermesi bekleniyordu” dedi. Du, Xiaoyu’nun hastalığının nedenini açıklamadı ancak bunun genellikle çocukluk döneminde ebeveynleriyle sağlıklı bir ilişkisi olmayan kişilerde meydana geldiğini söyledi.

Bazı hafif vakalar duygusal yönetim teknikleriyle iyileşebilirken Dr Du, Xiaoyu gibi ciddi vakaların tıbbi müdahale gerektirdiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir